postheadericon Ceny biletów

Choć jak wskazywała by nazwa, bilety na pociągi TLK wcale nie są tak tanie, jak oczekiwaliby tego pasażerowie. Od stycznia studenci jednak będą mogli cieszyć się nieco mniejszymi kosztami przejazdu, dzięki zmianom, jakie wprowadziła Spółka PKP Intercity. Od 1 stycznia br. obowiązuje nie tylko nowa stawka podatku VAT, ale także większa niż dotychczas, bo aż 51% ulga dla studentów oraz osób niewidomych. Ulga taka była już niegdyś wprowadzona, później zmniejszono ją do 37%, od dziś jednak wszyscy studenci mogą znów cieszyć się tanimi przejazdami.

Ulga obejmuje zarówno studentów szkół wyższych dziennych jak i zaocznych oraz wieczorowych, a także słuchaczy kolegiów nauczycielskich oraz pracowników służb społecznych, pod warunkiem, że nie ukończyli oni 26 roku życia. Z tej samej ulgi korzystać mogą osoby niewidome niezdolne do samodzielnego funkcjonowania. Jednakże w związku z wyższym VATem możemy spodziewać się także podwyżki cen biletów.

Kolejna zmiana dotyczy ulgowych „Biletów niebieskich”, których nazwa wraz z nowym rokiem zmienia się na na bilet abonamentowy ważny w pociągach typu TLK. Taki bilet uprawnia nas do siedmiu przejazdów, w tym dwóch darmowych, w okresie trzech miesięcy. PKP Intercity wycofuje także ofertę biletów okresowych na miejsca sypialne oraz do leżenia.

Zmianie wraz z nowym rokiem ulegnie również gwarantowana liczba przejazdów w ofercie „bilet abonamentowy” oraz zwiększy się maksymalna długość przejazdów, na jakie będzie można kupować bilety odcinkowe. Od Nowego Roku zacznie również obowiązywać wyższa stawka VAT na bilety kolejowe, co spowoduje nieuchronną korektę w cenie biletów kolejowych.

Kolejna zmiana dotyczyć będzie korekty w nazewnictwie niektórych biletów ulgowych. Od nowego roku miejscówka zastępować będzie dopłatę za przejazd, dlatego nie będzie możliwości zakupu biletu bez wskazania pasażerowi miejsca. „Bilet Rodzinny” zastąpi natomiast obowiązującą jak dotąd ofertę „Rodzina z PKP Intercity”, warunki zastosowania oferty natomiast nie ulegną zmianie. Zmianie ulegnie także nazwa „Biletu fioletowego” na „Bilet Rewelacyjny”. Podobnie jak w przypadku biletu rodzinnego, zmienia się tylko nazwa, a nie warunki promocji.

Od nowego roku zmianie ulega także ważność biletów jednorazowych. Jeśli zakupimy bilet do 100 km, będzie on ważny tylko przez sześć godzin, licząc od godziny wskazanej na bilecie, dlatego musimy uważać z zakupem biletów na krótkie dystanse, bo traci wówczas sens kupowanie ich znacznie przed czasem. Jeśli kupujemy bilet na odległość powyżej 100 km, będzie on ważny przez jeden dzień., ale nie dłużej.