postheadericon Pociągi eurocity

Pociągiem do Amsterdamu? Czemu nie? Większość z nas, wybierając się za granice, myśli przede wszystkim o locie samolotem lub męczącej i długiej jeździe zatłoczonym autobusem, gdzie nie można rozprostować nóg, a o załatwianiu naszych potrzeb fizjologicznych decyduje kierowca organizujący postoje. Dlaczego wybieramy zwykle samolot lub autobus? Bo nie wiemy, że do największych europejskich miast kursują z Polski także pociągi. Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej wygodne podróżowanie pociągiem po Europie stało się jak najbardziej realne. PKP Intercity dla podróżnych pragnących wyjechać poza granice kraju, oferuje połączenia międzynarodowe typu EuroCity oraz EuroNight.

EuroCity to przede wszystkim połączenia międzynarodowe, których zdecydowaną i niezaprzeczalną zaletą jest wygoda podróżowania oraz szybkość przejazdu. Pociągi EuroCity wyjeżdżają z takich polskich miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków, a miejscowości docelowe to znaczniejsze europejskie stolice. Wyruszając w taką podróż, trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto zasięgnąć wcześniej informacji o godzinie odjazdu pociągu z interesującej nas stacji. Możemy zrobić to telefonicznie lub przy pomocy Internetu. Konieczna będzie także wcześniejsza rezerwacja biletu, bowiem na połączenia międzynarodowe bilety dostępne są tylko z miejscówką. Dobrze jest mieć także przy sobie trochę drobnej gotówki, podróż wszak potrwa dość długo, a przez ten czas na pewno zdążymy zgłodnieć. Wówczas możemy posilić się w wagonie restauracyjnym lub skorzystać ze sprzedaży obwoźnej i zakupić drobną przekąskę.

Pociągi typu EuroCity odznaczają się przede wszystkim wysokimi standardami. Pasażerowie mają do dyspozycji wagony pierwszej oraz drugiej klasy, wszystkie są klimatyzowane, co znacznie uprzyjemnia podróż. W niektórych pociągach znajdziemy także specjalne wagony, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, a także wagony do przewozu rowerów. Do każdego pociągu dostawiony jest wagon restauracyjny, możemy także zakupić napoje i przekąski podczas sprzedaży obwoźnej.

We wszystkich pociągach typu EuroNight oraz EuroCity obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, co jest rzeczą zrozumiałą dla pociągów o tak długiej trasie. Trudno wyobrazić sobie wszak podróż do Amsterdamu bez miejsca siedzącego, stojąc w korytarzu pomiędzy przedziałami. Podróż pociągiem ma wiele zalet i jest zdecydowanie wygodniejsza niż podróż autokarem – zawsze możemy trochę pospacerować, gdy poczujemy chęć rozprostowania kości. Mając przy sobie drobne pieniądze, z pewnością nie zagrozi nam głód, a podróż nie trwa wcale dłużej niż autobusem.